Home / Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu

Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu

Odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na samopoczucie mieszkańców i elementy wyposażenia mieszkania. Od wilgotności powietrza i temperatury przede wszystkim zależy ludzki komfort.

Wilgotnością powietrza nazywamy procentową zawartość cząsteczek wody w objętości powietrza. W pomieszczeniach zamkniętych najlepiej jest, gdy wilgotność powietrza waha się w granicach 30-65%. Najlepsze samopoczucie u człowieka występuje natomiast, gdy wilgotność wynosi 40-60% a temperatura w mieszkaniu waha się w granicach 20-22 stopni Celsjusza. Taki sam poziom jest również optymalny dla przedmiotów wyposażenia domowego, a także książek i ubrań.

Warto zaważyć, że poziom wilgotności jest w dużej mierze uzależniony od temperatury panującej w konkretnym pomieszczeniu. Im jest cieplej tym wilgotność powinna być mniejsza i wynosić ok. 40%. Natomiast, gdy w pomieszczeniu jest chłodno, wtedy optymalna wartość wilgotności powinna wynosić ok.60-65%.

Gdy powietrze w domu jest zbyt suche, możemy odczuć negatywne skutki dla organizmu, takie jak trudności z oddychaniem, drapanie w gardle i wysuszenie śluzówek. Również elementy wyposażenia domu mogą ulec uszkodzeniu poprzez kurczenie się, pękanie i wykrzywianie

Zbyt duża wilgotność może spowodować pojawianie się grzyba, pleśni i innych szkodliwych substancji na ścianach. Elementy domowego wyposażenia będą natomiast puchnąć, rozklejać się i korodować. Negatywnie odczują to także elementy elektroniczne.

Wilgotność powietrza jest mocno uzależniona od pór roku. Zimą wilgotność jest zazwyczaj bardzo niska i należy ją dodatkowo podnosić. Optymalna wilgotność w zimie nie powinna przekraczać 40%. W innych porach roku mamy natomiast do czynienia ze zbyt wysoką wilgotnością, która może sięgnąć nawet 80-90%.

Zarówno zbyt wysoka ja i niska wilgotność, jak i zbyt wysoka lub niska temperatura nie jest wskazana zarówno dla człowieka jak i urządzeń gospodarstwa domowego. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w urządzenia do pomiaru i reagować na nieodpowiednie warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć + 19 =

Dotychczas dodane komentarze (0)