Home / Klimatyzacja – jak działa?

Klimatyzacja – jak działa?

Klimatyzacja znajduje się na wyposażeniu większości nowoczesnych samochodów. Obecnie, coraz częściej urządzenia chłodzące można spotkać również w prywatnych domach. Rozwiązanie, które do niedawna kojarzyło się z luksusem, z roku na rok staje się coraz bardziej powszechne. Chociaż podstawowym zadaniem klimatyzacji jest ochładzanie powietrza to ma ono również inne zalety. Przede wszystkim pomaga osuszyć powietrze i obniżyć jego wilgotność. Jej montaż jest więc wskazany w pomieszczeniach, w których pojawia się problem nadmiernej wilgoci. Dzięki zamontowanym filtrom, klimatyzatory pomagają również oczyszczać powietrze z kurzu oraz innych cząsteczek unoszących się w powietrzu, co ma niebagatelne znaczenie dla alergików (sprawdź: klimatyzatory Warszawa). Pomimo tego, że klimatyzacja jest powszechnie stosowana, niewiele osób wie, w jaki sposób działa. Warto więc dowiedzieć się co sprawia, że w okresie upałów z klimatyzatorów płynie chłodne i rześkie powietrze.

Każdy klimatyzator zbudowany jest z sześciu podstawowych elementów, do których należy: sprężarka, zawór rozprężony, dwa wymienniki ciepła, czyli parownik i skraplacz oraz dwa wentylatory umożliwiające dostarczanie ciepłego powietrza i wydmuchiwanie powietrza schłodzonego. Dodatkowo, cały układ chłodzący wyposażony jest jeszcze w przewód zasilający, przewód chłodniczy, rurkę skroplin, filtry oraz obudowy i sterowanie. Zasada działania klimatyzatora jest dosyć prosta, a samo urządzenie działa w bardzo podobny sposób do domowej lodówki. Różnica polega na tym, że w przypadku klimatyzacji chłód nie jest zatrzymywany we wnętrzu urządzenia, a wydmuchiwany na zewnątrz. Żeby cały układ mógł działać musi być podłączony do zasilania i być wypełniony czynnikiem chłodzącym. Czynnik chłodzący krąży pomiędzy parownikiem, a skraplaczem. Odbiera on ciepłe powietrze z parownika, doprowadza do wymiany cieplnej w wyniku parowania, a następnie oddaje pobrane ciepło do skraplacza. Żeby cały układ działał prawidłowo i wydajnie odebrane ciepło powinno być usuwane na zewnątrz, najlepiej poza budynek. Konieczność odprowadzenia ciepła na zewnątrz wpływa pośrednio na sposób budowy i montażu klimatyzatorów. Obecnie największą popularnością cieszą się urządzenia typu split lub multisplit, w których parownik i skraplacz stanowią osobne moduły. Taka budowa umożliwia montaż części chłodzącej wewnątrz pomieszczeń, a części odbierającej ciepło na zewnątrz. Umieszczenie skraplacza poza budynkiem daje możliwość skutecznego odprowadzenia ciepła oraz skroplin, wpływa także na ograniczenie hałasu wewnątrz pomieszczeń. Wadą takiego rozwiązania jest to, że wymaga sporo miejsca. Alternatywą może być montaż klimatyzatorów monoblokowych, które są jednak znacznie głośniejsze. Na rynku znaleźć można także urządzenia przenośne, jednak charakteryzują się one słabą wydajnością.

Decydując się na montaż klimatyzacji należy pamiętać, że klimatyzatory nie są urządzeniami bezobsługowymi. Aby działały sprawnie i skutecznie chłodziły, wymagają regularnego serwisowania, nawet dwa razy w roku. Podczas przeglądu wymienia się zabrudzone filtry, oczyszcza kratki wlotowe oraz wylotowe, a także uzupełnia poziom czynnika chłodzącego. Wykonywanie takich czynności wpływa na wydłużenie działania urządzenia i powoduje, że klimatyzacja jest wydajna, oszczędna oraz cicha.

Artykuł napisany we współpracy z Fresh Klima.

Sprawdź oferty firmy:
klimatyzacja do biura Warszawa” oraz “klimatyzacja montaż Warszawa”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × 5 =

Dotychczas dodane komentarze (0)