Home / Jak zapobiegać powstawaniu pleśni (grzyba) w domu?

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni (grzyba) w domu?

Alergia w środowisku naukowców i lekarzy uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Szacuje się, że tylko w Europie żyje obecnie już ponad 17 milionów alergików. Chociaż nadal nie wiadomo jaka jest geneza powstania choroby wiadomo, że może ona być wywoływana przez czynniki środowiskowe. Pojawianiu się uczuleń sprzyjać może m.in. długotrwałe przebywanie w zapleśniałych pomieszczeniach. Warto dowiedzieć się co robić, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed kontaktem z pleśnią i grzybami oraz w jaki sposób zabezpieczyć swój dom.

Pleśnie i grzyby najszybciej rozwijają się w chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach. Jeśli więc często pierzemy i prasujemy, a jednocześnie staramy się oszczędzać na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym, musimy się liczyć z tym, że na ścianach, bądź suficie może pojawić się pleśń. Aby sprawdzić jaki jest stan powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, warto zaopatrzyć się w termometr pokojowy połączony z miernikiem wilgotności, czyli higrometrem. Najprostsze urządzenie można nabyć już za kilka złotych. Jeżeli przeprowadzone pomiary pokażą, temperaturę poniżej 20 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza wyższą niż 70 procent to znak, że istnieje duże ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie dogrzanie pomieszczeń. Jeśli chodzi o wilgoć, to należy sprawdzić drożność kanałów wentylacyjnych. W związku z tym, że większość nowoczesnych okien charakteryzuje duża szczelność, warto dokonać ich niewielkiego rozszczelnienia. Nie wpłynie to znacząco na obniżenie temperatury, a poprawi cyrkulację powietrza i pomoże pozbyć się wilgoci. Jeżeli takie działania nie przyniosą rezultatu, a wskazówka higrometru nadal będzie pokazywać dużą wilgotność, konieczny może być zakup pochłaniacza wilgoci. Urządzenie to posiada wymienne wkłady, które skutecznie pochłaniają nadmiar pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Co ważne nie powodują przesuszenia powietrza.

Zdarza się, że pomimo podjęcia działań, wykwity pleśni i grzybów pojawią się na ścianach lub sufitach. W takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się w środek grzybobójczy. Niektóre preparaty mogą być stosowane bezpośrednio na powłoki malarskie, inne wymagają ich usunięcia. Niestety, wiele z nich posiada w składzie chlor, dlatego nie powinno się ich stosować, gdy w domu są małe dzieci. W takim wypadku pozostaje zakup wydajnego oczyszczacza powietrza. Urządzenia, te stają się coraz popularniejsze, ponieważ za ich pomocą można pozbyć się z powietrza cząsteczek kurzu, a także zarodników pleśni i grzybów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem − 5 =

Dotychczas dodane komentarze (0)