Home / Choroby spowodowane klimatyzacją

Choroby spowodowane klimatyzacją

Klimatyzacja jest bardzo często wybawieniem w gorące dni. Coraz częściej gości nie tylko w samochodach, centrach handlowych czy biurach, ale również w domach. Wynika to przede wszystkim z coraz bardziej nowoczesnych klimatyzatorów, które są łatwiejsze w montażu oraz niższych cen. Oprócz licznych zwolenników klimatyzacji, nie brakuje jednak opinii, że klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia człowieka. Nie ma w tym kłamstwa, ponieważ klimatyzacja jak każdy inny system przy niepoprawnym użytkowaniu oraz konserwacji może być źródłem problemów zdrowotnych, często bardzo poważnych.

Klimatyzacja znacznie wysusza powietrze, a co za tym idzie również skórę i śluzówkę. Może więc w konsekwencji prowadzić do drapania w gardle, chrząkania, duszności, czy kaszlu. Klimatyzacja może prowadzić także do tak zwanego zespołu suchego oka – oczy są wtedy zaczerwienione, piekącego i suche. Ukojeniem w każdym przypadku jest nawilżanie – do oczu poleca się specjalistyczne krople lub tak zwane „sztuczne łzy”, a do nawilżania gardła i ust wskazane jest picie sporej ilości wody lub używanie preparatów w sprayu, które mają na celu nawilżenie błon śluzowych.

Klimatyzacja jest także jednym z największych siedlisk bakterii – jedną z nich jest Legionella pneumophila wywołująca chorobę zwaną legionellozą i przypominająca w swoim przebiegu grypę. Jest to jeden z czynników, które sprzyjają występowaniu zapalenia płuc. Zagrożeniem jest fakt, że nie ma prostych sposobów na diagnozę tej choroby – śmiertelność z powodu błędnego i źle dobranego leczenia wynosi nawet 20%. W klimatyzacji rozwijają się także grzyby – sprzyja temu wilgotne środowisko, które daje świetne warunki do namnażania się i rozwoju grzybów. Może to prowadzić nie tylko do pogorszenia się stanu zdrowia alergików oraz chorujących na astmę, ale również do grzybicy np. górnych dróg oddechowych u osób zdrowych, które przebywają w takich warunkach dużą ilość czasu.

Wszystkie te choroby są spowodowane przede wszystkim nieodpowiednią konserwacją klimatyzacji lub zbyt rzadkim jej przeprowadzaniem. Klimatyzacja powinna być regularnie czyszczona preparatami grzybobójczymi – aby była bezpieczna dla zdrowia zaleca się dokonywania tego raz na dwa tygodnie. Należy także regularnie wymieniać filtry – zgodnie z zaleceniami producenta oraz stosować je odpowiednie, ponieważ źle dobrany filtr lub niepoprawnie założony również nie spełnia swojej roli. Konserwacje klimatyzacji należy zlecić odpowiedniej firmie – obecnie na rynku istnieje wiele serwisów klimatyzacji, którzy zajmują się obsługą klimatyzacji oraz odpowiednim odgrzybianiem i konserwacją za pomocą specjalistycznych i nowoczesnych preparatów grzybobójczych i czyszczących.

Ważnym aspektem, który może przyczyniać się do niepoprawnego działania klimatyzacji, a co za tym idzie zwiększać szkodliwe oddziaływanie na zdrowie człowieka jest również niepoprawny montaż klimatyzacji – warto więc dobrze wybrać ekipę, która ma tego dokonać oraz nadzorować w miarę możliwości na bieżąco ich pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 8 =

Dotychczas dodane komentarze (0)